مطالعات موزه فرش | دانلود رساله کامل موزه فرش | دانلود طرح موزه فرش

قوانین استفاده

خرید محصول توسط کلیه کارت های شتاب امکان پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود محصول در اختیار شما قرار خواهد گرفت و هر گونه فروش در سایت های دیگر قابل پیگیری خواهد بود.

  • دسترسی به فایل محصول به صورت مادام‌العمر
  • ۶ ماه پشتیبانی کاملا رایگان و تضمین شده
توضیحات مختصر محصول
مطالعات موزه فرش | دانلود رساله کامل موزه فرش | دانلود طرح موزه فرش

مطالعات موزه فرش | رساله موزه فرش


مطالعات موزه فرش + منابع

پیشگفتار مطالعات موزه فرش

تردیدی نیست که هنر پرارج و قدمت طراحی وبافندگی قالی درایران آینه تمام نمای بخش اعظم ذوق و بینش هنری ایرانیان درطول تاریخ بوده است . امروزه نیک می دانیم که نخستین سرچشمه های هنر فرشبافی از دامان این مرز پرگهر جوشیده و دردامان تاریخ، سراسر گیتی را از جوباره های پر فیض خود سیراب نموده است .

قالی ایرانی به عنوان جلوه ای از بهشت پیوندی ناگسستنی با آداب ، رسوم ، فرهنگ ومذهب مردم این دیار داشته و دارد ودرطول تاریخ همگام و همراه با تحولات فرهنگی و اجتماعی مردم این دیار بالیده و رشد کرده است .

باری … درکشاکش انتخاب موضوع پایان نامه به مقاله ای از استاد یگانه هنر قالیبافی ایران ، مرحوم رسام عرب زاده در فصلنامه هنر برخوردم ؛ سوگنامه ای که شرح مهجوری هنر قالیبافی ایران را زمزمه می کرد ؛ که قالی ، مادر تمامی هنرهای سنتی این دیار، با همه حکایت باروری وماندگاریش و حدیث والای عشق نهفته در تاروپودش اینچنین گمنام مانده است و مهجور. با مطالعه مقاله استاد موضوع فرش به عنوان محور اصلی رساله در ذهنم شکل گرفت و با نگاهی کنجکاوانه به بررسی راهکارهای ممکن جهت حفظ و ارتقاء این میراث ماندگار در قالب طراحی فضای معماری پرداختم. اکنون نیک می دانم که رساله «موزه فرش» با الهام از رساله استاد رسام عرب زاده به ثمر نشسته است .

مشکل خویش برپیرمغان بردم دوش / مطالعات موزه فرش

کوبه تأیید نظر حل معما می کرد

گفتم این جام جهان بین به تو کی داد حکیم

گفت آن روز که این گنبد مینا می کرد

این رساله در تمامی فصول و ابعاد خود در جستجوی تولید فضایی معمارانه درخورقالی ایرانی است . موزه فرش باید بتواند ضمن معرفی ارزشهای اصیل این هنر ایرانی به نیازهای فرهنگی جامعه معاصر پاسخی شایسته بدهد و روحیه نکوداشت ، پاسداری و ارتقاء این هنر را در جامعه تقویت نماید .

مطالعات موزه فرش

  • طرح مسئله و اهمیت آن / مطالعات موزه فرش

قالی به مثابه سایر هنرهای ایرانی متضمن آداب ، رسوم و هویت مردم این سرزمین بوده است ، که فرهنگ ایرانی را در طول تاریخ پاسداری نموده و سینه به سینه منتقل کرده و میکند .

از سویی گذر ایام و مهجوریت هنر قالی بافی در دوران معاصر این هنر اصیل ایرانی را در سطح یک مقوله صنعتی تنزل داده است ، لیکن نیک می دانیم که صنعت یک مقوله اقتصادی است و هنر یک جریان کاملا حسی و روحی و برخاسته و برتافته از درون هنرمند .

از سوی دیگر پیوند و همنوایی هنر قالی بافی با سایر هنرها از مینیاتور گرفته تاهنرهایی نظیر کاشی کاری ، معرق کاری و از همه مهمتر معماری از دیده تیزبین هنرمندان متقدم پوشیده نمانده است ، چنانکه با نگاهی کوتاه اما عمیق به هنر گذشتگان ایران شاهد رابطه ای چشمگیر بین دو هنر مهم معماری و قالی بافی بوده ایم . / مطالعات موزه فرش

قالی به عنوان جلوه ای از بهشت همواره ابنیه معماری ایران را از مسجد و عمارتهای حکومتی گرفته تاخانه ها و کومه های کوچک رعیتی ، جلوه و طراوتی معنوی بخشیده است . از سوی دیگر همنوایی نظام هنری طراحی قالی و معماری در مفاهیمی نظیر نظم ، هارمونی ، ریتم ، تناسب ، تقارن ، تعادل و . . . سندی معتبر در پیوند جاودانی این هنرها با یکدیگر است . شاید مهجوریت همگام این دو هنر در دوران معاصر سندی دیگر براین مدعا باشد .

بدون شک نجات این هنر دیرپای بدون تدابیر حمایتی مبتنی بر نیازهای جامعه امکان پذیر نیست و لذا ایجاد فضایی متناسب با موضوع فرش در جهت حراست این هنر باستانی ضروری به نظر می رسد .

موزه فرش می تواند به عنوان یک فضای فرهنگی و یا یک مقوله آموزشی و حتی یک هدف اقتصادی ابعادی وسیع ، گسترده و غنی داشته باشد . و لذا در این پایان نامه در جستجوی تولید فضایی در جهت احیاء و ارتقاء هنر قالی بافی هستیم ، تا ضمن اشاعه و آموزش این هنر ، پیشینه و تاریخ کهن قالی بافی را بادوران معاصر پیوند دهد .

مطالعات موزه فرش

مهم ترین هدف این پژوهش تلاش در جهت شناخت هر چه بهتر فرش وهنرقالی بافی وبررسی راهکارهای مناسب در جهت ارتقاء جایگاه این هنر متعالی در جامعه معاصر بوده است .

چرا که معتقدیم فرش ایرانی به دلیل برخورداری از یک فرهنگ تجسمی تکثر یابنده وپویا دارای این قابلیت است ، که خود را با خواستها و نیازهای فطری انسانهای دوره های مختلف تطبیق دهد وجاودانگی این هنر گواه این مدعا است .

معرفی فرش به عنوان یک میراث فرهنگی که هویت وارزش خویش را بطور مستقیم از جامعه خود کسب می کند هدف دیگر این پروژه می باشد . همچنین دراین تحقیق در جستجوی راهکارهای مناسب در جهت خلق فضایی متناسب وشایسته این هنر شریف، لیکن مهجور بوده ایم .

بدون شک یکی ازمهمترین مسیرهای دستیابی به این هدف طراحی کالبدی معماری است که ضمن معرفی هرچه بهتر این هنر به جامعه معاصر افق های جدیدی فراروی طیف های مختلف جامعه بگشاید .

عنوان موزه فرش می تواند به عنوان فضایی مؤثر در جهت معرفی ارزشهای هنر قالی بافی جایگاه این هنر والا را در جامعه معاصر ایران ارتقاء بخشد . بدون شک حصول به این هدف بدون توجه به ارزشهای پایدار معماری میسر نبوده است ولذا در این پروژه در جستجوی پیوند مفاهیم عمیق هنر قالیبافی با اصول آفرینش فضاهای معماری بوده ایم .

معرفی موزه فرش به عنوان یک فضای شهری متواضع ودرگیربا بطن جامعه یکی از اهداف دیگر این پروژه می باشد .موزه فرش باید بتواند در کنارتوجه به ارزشهای والای هنر قالی بافی به نیازهای فرهنگی جامعه معاصر پاسخهایی در خور وشایسته بدهد .

تا ضمن انتقال ارزشهای هویت بخش این هنر ماندگار به نسل معاصر روحیه نکوداشت ، پاسداری و ارتقاء این هنر را درجامعه تقویت نماید .

با توجه به اهدافی که در بالا ذکر شد می توان آنها را در حوزه های زیر دسته بندی کرد .

  • تولید فضایی در جهت حراست و معرفی هر چه بهتر قالی و هنر قالی بافی درگذشته وحال. ( حوزه نمایشگاهی )
  • تلاش در جهت اشاعه و آموزش هنر قالی بافی. ( حوزه آموزشی- تحقیقاتی )
  • تولید فضایی جهت خرید وفروش و تجارت فرش ( حوزه تجاری)
  • تلاش در جهت الهام گیری از طرح و نقش و روح نهفته در قالی برای تولید فضایی ماندگار و جاودانه در کالبد معماری و معرفی این هنربه عنوان یک میراث ملی در قالب یک معماری زمینه گرا . مطالعات موزه فرش
  • ایجاد مجموعه ای برای بالابردن سطح فرهنگی و دانش مردم در زمینه فرش .
نمایش بیشتر
دیدگاه های کاربران
دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 0 امتیاز کلی : 0.0 توصیه خرید : 0 نفر
بر اساس 0 خرید
0
0
0
0
0

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مطالعات موزه فرش | دانلود رساله کامل موزه فرش | دانلود طرح موزه فرش”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 11 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

قیمت محصول

30,000 تومان